Poliacetal, plexi – powszechnie stosowane jako przezroczyste tworzywa sztuczne

Poliwęglan, poliacetal wystawiony na działanie promieni UV zmienia kolor na żółtawy jeszcze 6 razy w porównaniu z pleksiglasem w jednym łuku skroniowym, a także ulega zmętnieniu.

Poliwęglan ma niższą palność w porównaniu do plexi, ale nie jest ognioodporny. Z niektórymi dodatkami osiąga pewien stopień samogaśnięcia, który różni się w zależności od grubości produktu.

Poliwęglan ma dobrą odporność na kwasy, ale nie na estry i ketony (np. aceton), natomiast zmętnia w obecności alkoholi.

Zanim będziemy mogli właściwie przeanalizować poliacetal, akryl kontra poliwęglan, ich zalety i wady. Po pierwsze, musimy zrozumieć proces produkcji obu, na przykład, z jakich materiałów są wykonane, do czego są najczęściej używane, w jaki sposób mogą być podobne i czym się różnią?

LEXAN i pleksi to nazwy handlowe materiałów arkuszowych z tworzyw sztucznych, znanych jako poliwęglan i akryl. LEXAN™ to jedna z najpopularniejszych marek poliwęglanu; Pleksi to powszechne określenie arkusza akrylowego, a marka Plexiglas® jest dostępna w firmie Trinseo. Zarówno płyty z poliwęglanu akrylowego, jak i LEXAN są materiałami trwałymi. Ponieważ oba są powszechnie stosowane jako przezroczyste tworzywa sztuczne, często się je porównuje. Obydwa stanowią wysokiej jakości alternatywy dla szkła, ważą znacznie mniej i są odporne na stłuczenie.

Poliacetal jest dostępny w wersji przezroczystej, matowej, rozpraszającej światło, fluorescencyjnej i w dowolnym niestandardowym kolorze.

Jest bezwonny, nietoksyczny i antybakteryjny. W 100% nadające się do recyklingu.

Produkty z poliacetalu: blachy ściankowe podwójne i pojedyncze, pokrycia, rury, pręty, iluminatory, soczewki, szkła obiektowe, reflektory, lampy, wyposażenie i dekoracje, opakowania na płyty CD, elementy telefonów komórkowych, osłony ochronne